OYUNCAKLARIN BİLİNMEYEN HİKAYELERİ

Kategoriler: Cici Yazılar

Henüz anaokuluna bile başlamadan önce hayatımıza giren oyun hamurlarının kaç yıldır çocukların hayatında olduğunu biliyor musunuz? Oyun hamurları 1950’li yıllarda geliştirilmeye başlandı. İlk olarak 1955 yılında Amerika’da bazı pilot ilkokullarda denenen oyun hanmurları oyuncakçı raflarındaki yerini ise 1956 yılında almış.

İlk kaykaylar 1930’lu yıllarda Amerikalı çocuklar tarafından keşfedilmiş. Patenlerdeki tekerlekleri söküp dört köşe bir tahtaya monte ederek bir mahelle oyuncağı yaratan çocuklar büyük üreticilere ilhan vermiş. Ancak endüstriyel bir ürün olarak ilk kaykayın üretilmesi 1958 yılını bulmuş.

Hayatımıza bir dönem muhakkak girmiş olan oyuncaklardan biri de Lego. Lego, Danimarkalı baba-oğul olan Ole Kirk Christiansen ve Godtfred Kirk tarafından 1932’de icat edilmiş. Marangoz olan baba oğulun icadı 1934 yılında Lego adını almış ve ilk başta tahtadan üretilen bu oyuncaklar 1947’den itibaren plastik olarak da üretilmeye başlanmış.

Dünyanın en eski oyuncaklaırndan biri kabul edilen, hatta bazı tarihçiler tarafından en eski ikinci oyuncak olarak kabul gören yo-yo ise yüzyıllardır hayatımızda. Antik Yunan çocuklarının vazgeçilmez oyuncaklarından biri olan yo-yo’nun 400 yıl öncesinde Filipinler’de bir savaş silahı olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Avrupalı çocukların hayatına ise yo-yo’nun girişi epey geç olmuş. 1800’lü yılların başında doğudan getirilen yo-yo bir anda Avrupalı çocukların gözdesi haline gelmiş.

Cici kalın… :)

Kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir :)

0 comments

Bu yayinla ilgili henuz yorum yapilmadi...

Ilk yorumu sen yaz.

Yorum birak