EVDE TEBEŞİR YAPIMI – DOĞA DOSTU BİR ETKİNLİK :)

İçinizden “Amaaaan ne uğraşacağım. Gider kırtasiyeye alırım!” diye geçiriyor olabilirsiniz. Ki bence zahmet etmeyin. Çünkü tarifimiz çok kolay. Giyinip kırtasiyeye gidene kadar evde yaparsınız. :) Zaten yapınca göreceksiniz ki, çocuğunuz almaktan ziyade yapmaktan daha çok mutlu oluyor. ;)

Bu kadar gevezelikten sonra tarifimize geçelim. Malzemelerimiz:

  • Su
  • Mısır nişastası (Su ve nişasta için ölçü şu: Ne kadar su koyuyorsanız o kadar nişasta kullanıyorsunuz. Mesela bir kase su kullandıysanız bir kase de nişasta kullanıyorsunuz)
  • Gıda boyası (İstediğiniz renklerde)
  • Fırça
Yapılışına gelince, su ile nişastayı karıştırıp kek kalıbına yada bölmeli herhangi bir kaba eşit miktarlarda boşaltıyorsunuz. İstediğiniz  renklerdeki gıda boyaları ile hazırladığınız harcları karıştırarak, ev yapımı tebeşir işleminizi başarıyla tamamlamış oluyorsunuz. :)
Yapılışını resimlerle görmek isteyenler Craft Jr‘ı ziyaret edebilir.

Geriye çocuğunuzla birlikte yapacağınız sanatsal çalışmalar için uygun bir kaldırım bulmak kalıyor. Çatık kaşlı amca ve teyzelerden uzak, kaldırımları boyadığınız için azar işitmeyeceğiniz bir park alanı olabilir. Keşke çocuk parklarında bu iş için özel bir alan olsa diyelim ve belediye başkanlarımıza bir selam çakalım. ;)

Veda etmeden önce son bir uyarı, yanınıza fırça almayı unutmayın!

Cici kalın… ;)

Evde Oyun Hamuru Yapımı

Evde Yüz Boyası Yapımı

Evde Tutkal Yapımı

Bunlar da ilginizi çekebilir :)

9 comments

1 elif { 11.09.12 at 1:57 am }

çok güzel

2 deniz { 02.18.13 at 1:00 pm }

super denemkden fayda yok

3 hilal { 12.18.13 at 1:17 pm }

ama okulda kullanılanlardıı

4 Gülsen { 02.15.14 at 6:37 am }

çok güzel tebeşir ypıcam şimdi deklerinden sadece gıda boyası yoktu oda oldu yapıcam 6 tne gıda boyası var hpsini ypıcam heyy

5 Rana { 03.28.14 at 1:52 am }

Çok iyi ama şöyle birşey var katı değil okulda kullanılamaz =(

6 Tulin { 04.09.14 at 6:43 am }

Cok guzel

7 yasemin { 08.29.14 at 1:28 pm }

bence o mallzemeler zor bulunur sizce

8 zeynep { 01.19.15 at 7:38 am }

Ben okulda kullanılacak tebeşir demiştim. Arkadaşlar uyarıyorum bence malzemeleri boşa kullanmayın. Ziyan olmasın. Çünkü cıvık cıvık oluyor. Okulda kullanılmaz. :-) :-) :-)

9 inciminci { 01.19.15 at 7:54 am }

Fırça kullanılarak boyama işlemi yapılıyor. Okulun tahtasında kullanamayabilirsiniz ama bahçesinde uygun bir duvara yada yere süslemeler yapabilirsiniz. ☺️

Yorum birak