DENEY: ŞİŞMANLAYAN AYICIKLAR

Ah bu jelibonlar deneylere de konu oldu sonunda. :) Ama böyle tatlı bir deneye hangi çocuk hayır derki? 

Deneyi yapabilmeniz için bir çift jelibonu 3 gün boyunca yemeden durabilecek bir iradeye sahip olmanız gerekiyor. :) Çocuklarla ne kadar mümkün bilemiyorum. Yine de denemeye değer.

Seçtiğiniz iki tane ayıcıklı jelibonu su dolu cam bir kabın içine atıyorsunuz. Ayıcıklarımız kabımızın dibine kadar iniyor. Ardından çocuğunuza bundan sonra neler olabileceği konusunda sorular sorup konu üzerinde fikir yürütmesini sağlıyorsunuz. Fikirlerini bir kağıda çizmesi  sonradan yapılacak karşılaştırma için güzel bir ön çalışma olabilir.

Bir kaç saat sonra tekrar ayıcıklarımızın yanına gittiğimizde etraflarını küçük küçük baloncukların sardığını görüyoruz. Suya atılmamış bir jelibonla sudakileri karşılaştırıyoruz ve görüyoruz ki, sudakiler biraz şişmanlamış. :)

Deneyi biraz daha uzatarak ayıcıkları suyun içerisinde 3 gün bekletiyoruz. Üçüncü günün sonunda ise kuru ayıcıklarla yaptığımız karşılaştırmada sudakilerin oldukça şişmanladığını hatta yer yer parçalandığını görüyoruz.

Eğer tat konusunda bir karşılaştırma yapacaksanız, bakteri üretmemesi için ayıcıkları buzdolabında bekletmeniz gerektiğini de hatırlatarak sonuca geçelim. :)

Jelibonlar su, şeker ve jelatinden oluşur. Suyun içerisinde bekleyen jelibonlar bir sünger gibi suyu emer ama suya karışmalarını jelatin denilen madde engeller.

Deneyin aşamalarını ve sonucunu resimlerle görmek isteyenler Tinkerlab‘ı ziyaret edebilirler. Görüntü oldukça ilginç!

Ben şimdi evde jelibon var mı yok mu bulmaya gidiyorum. Deney için değil tabi, baya baya yemek için. Suda büyüyen ayıcıklar midede ne oluyormuş bakalım. ;)

Cici kalın… :)

Bunlar da ilginizi çekebilir :)

0 comments

Bu yayinla ilgili henuz yorum yapilmadi...

Ilk yorumu sen yaz.

Yorum birak