KARAGÖZ VE HACİVAT KUKLA SAHNESİ

Rivayete göre Karagöz ve Hacıvat Bursa’da Ulucami’nin yapımı esnasında çalışan iki işçiymiş. Karagöz demirci ustası, hacıvat ise duvarcı ustasıymış. İnşaatın yavaş ilerlemesinden sorumlu tutuldukları için idam edilmişler. Karagöz ve Hacivat’ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlamış ve bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınmış. :) Peki bu meşhur iki karakter nasıl insanlarmış? Ufak bir araştırma ile wikipedi de bakın neler buldum…

Hacivat karakteri düzeni temsil eder. Nabza göre şerbet verir. Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar. Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever. Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder. Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar.

Oyunun hiç şüphesiz başrol oyuncusu Karagöz’dür. Okumamış bir halk adamıdır. Hacivat’ın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz ya da anlamaz görünüp, onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nükteler çıkarırken bir taraftan da Türkçe dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan Hacivat ile alay eder. Her işe burnunu sokar, her işe karışır, sokakta olmadığı zaman da evinin penceresinden uzanarak, ya da içerden seslenerek işe karışır. Dobra, zaman zaman patavatsız yapısından dolayı ikide bir zor durumlarda kalırsa da bir yolunu bulup işin içinden sıyrılır. Çoğu zaman işsiz, geçim derdindedir .Hacivat’ın bulduğu işlere girip çalışır. Başında ışkırlak adı verilen oynak bir şapka vardır. Ve Karagöz’de boyle tanınır.

Resim de koliden yapılmış bir Karagöz ve Hacivat kukla sahnesi var. Bu çalışmayı yapan ve bizimle paylaşan Gökçe Kahraman öğretmenimize burdan teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel çalışma sayesinde hem bu konu ile ilgili bilgilerimizi tazelemiş hem de yeni şeyler öğrenmiş olduk. İşte çalışmanın diğer resimleri… :)

Öğretmenim elinize sağlık. Tekrar teşekkür ediyorum. :)

Cici kalın… :)

Bunlar da ilginizi çekebilir :)

10 comments

1 Senay { 04.27.11 at 1:01 am }

Bu guzel paylaşım için tesekkur ederim canımm

2 inciminci { 04.27.11 at 10:20 am }

:)

3 berfin { 03.05.12 at 2:40 am }

çok güzel şeyeler paylalıyorsunuz:D

4 inciminci { 03.05.12 at 6:36 am }

Beğenmenize sevindim. :)

5 Büşra { 12.24.12 at 6:57 am }

Öncelikle paylayım için teşekkürler…Ben bir şey sormak istiyordum: bu sahneyi yapmak için kullandığınız bez tarzı şey ne?Bir de kuklaları ne üzerine yapıp boyadınız rica etsem anlatabilir misiniz?

6 inciminci { 12.25.12 at 7:15 pm }

Merhaba, bu benim degil bir ogretmen arkadasimizin paylasimi. Bu yuzden ayrintilari net olarak bilmiyorum. Yine de sizin icin arastiracagim.

7 sezgin { 03.24.13 at 3:21 am }

çok güzel

8 Gülce { 04.21.13 at 12:19 pm }

Bu site güzel değil.Harika!

9 inciminci { 04.21.13 at 1:07 pm }

Teşekkür ederim! :D

10 Gülce { 04.21.13 at 12:20 pm }

bu arada herkese tavsiye ederdim işinize yarayabilir!

Yorum birak