Sanal âlemin küçük kurbanları…

Kategoriler: Cici Yazılar

“Müslüm gitti, ağlattı beni. Artık Mustafa’yı seviyorum. Ben Müslüm’ü istiyordum koca olarak. Aşkımız bitti ama, üzdü beni sevmeyeceğim artık. Gitti başka kızlara sarıldı.”

Belki bir yetişkine bile yakıştıramayacağımız bu sözler 4-5 yaşlarında bir kız çocuğu olan İ.’nin dudaklarından dökülüyor. Videosu ise sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta tıklanma rekorları kırıyor. Bir başka videoda ise yine aynı yaşlarda bir kız çocuğu Z., bilgisayar oyunu oynarken sinirden saatlerce ağlıyor. Küçük kız bağırıyor, kendinden geçerek klavyenin tuşlarına basıyor. Hatta sinirini alamayıp annesini suçlu ilan ediyor; “Kuvvetli, güzel yemeklerden yedirmedin oynayamıyorum o yüzden.” diye. İşin ilginç yanı, çocukların neredeyse psikolojik travma geçirdikleri bu hallerini ebeveynleri görüntüye alıyor, videoyu da bizzat kendileri ekliyor. Hatta çocuklar daha çok sinirlensin ve konuşsun diye uğraşanlar bile var.

Son zamanlarda sanal âlemde hızla çoğalmaya da devam eden bu videolardan birkaçını belirledik ve Uzm. Pedagog Ömer Akgül ile Psikolog Mehmet Dinç’ten değerlendirmelerini istedik. Mesela anne-babalar neden böyle bir tutum içine giriyor? Uzmanlara göre kimi anne-babaların amacı sadece çocuklarının komik anlarını paylaşmak. Ancak bazıları da çocuklarının bir şekilde “şöhret” olması amacıyla internete videosunu koyuyor. Uzmanlar çocukların bu videolarda çok sağlıklı tepkiler vermediklerini, bunları paylaşan ebeveynlerin davranışlarının etkin ebeveynlik içermediğini belirtiyor. (Etkin ebeveynlik çocuğun yaşına uygun yetişmesi ve büyümesinde gerekli olan sınırların ve izinlerin verilmesi, onun gelişimine yardımcı olunmasını içeriyor.)

Psikologlara göre anne-babalar neyi paylaştıklarına ve paylaşılan durumun, sözün, davranışın çocuklarını nasıl etkileyeceğine çok dikkat etmeli. Önemle dikkat edilmesi gereken bir nokta da görüntülerin çocuğun bugün ya da ileride olumsuz etkilenmesine sebep olacak kadar geniş, kontrol edilemez bir grupla paylaşılıp paylaşılmadığıdır. Uzmanlara göre ebeveynlerin çocuklarının paylaşmaya değer buldukları her şeylerini yakın çevreleriyle ve dikkatlice paylaşmaları en doğru davranış. 

Ebeveynlerin izlediği programlar etkiliyor

Kim Psikoloji Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Pedagog Ömer Akgül, çocukların bir patlama anı yaşadıklarını, bunun çok normalmiş gibi bir eğlence ve gülme aracı ilan edildiğini söylüyor. Akgül’e göre madalyonun diğer tarafında da çocukların gündemlerine giren, müdahale etmede başarılı olamadığımız konular göze çarpıyor. Mesela okulöncesi dönemdeki bir çocuk sevgilisi için gözyaşı döküp, bir oyun yüzünden kendisine kan kusturabiliyor. Akgül, burada ebeveynlerin izlediği dizilerin ve filmlerin çocukların üzerindeki etkisinin göze çarptığı görüşünde. Diğer yanda ise sınırsız bilgisayar ve internet kullanımının uygunsuz tepkilerinin, rekabet halindeki yüzü fark ediliyor. Akgül ayrıca; “Çocukların yetişkinler dünyasını bire bir kopya etmesi ve büyümüş küçülmüşçesine bunu tüm gerçekliği ile yaşaması, bir bilgisayar oyununun gerçeklikten uzaklığına kendini kaptırıp bunu var olma yok olma savaşı haline getirmesi, bu çocukların dünyalarında yanlış bir şeyler olduğunu ifade ediyor.” diyor.

Bu bir çocuk istismarıdır

Klinik Psikolog Mehmet Dinç’e göre bu tür videoların büyük çoğunluğu çocuk istismarına giriyor ve çocuğa diğerleri kadar zarar veriyor. Bazı videoların içeriğinde çocukların problemli bir davranışının sergilenmesi var. Görüntülerin yayılmasıyla da çocuklar utanacakları bir duruma düşüyor ya da duygusal açıdan yıpranıyor. Veya görüntülerin beğenilmesiyle problemli davranışlarından dolayı “gizli” destek görüyorlar. Bu da davranış kalıplarını oturtması anlamında çocuğu olumsuz etkiliyor.

Kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir :)

3 comments

1 zeliha (umutsepeti) { 08.29.10 at 9:55 am }

Teknoloji icad oldu alem bozuldu malesef :( iyi tarafları da var evet ama,özellikle yeni nesil için tehlike çanları çalıyor.Herşeyin mübah görüldüğü bir zemin hazırlıyor teknoloji..Görelim mevla neyler,neylerse güzel eyler..

2 dekorapsuwasyon { 08.29.10 at 7:10 pm }

Çok trajik malesef! Resimde çok kötü, çamaşır makinasına koyup resim çekenleri görünce buda olabilir diyor insan!!! Ne insanlar var ya Rabbim

3 Nezihe Ak İnci { 08.29.10 at 9:26 pm }

İnternet, dünyamıza fazlasıyla hakim olmuş durumda. Ben kendi hayatımda bunu fazlasıyla hissediyorum. Sonumuz hayr olsun…

Yorum birak