Category — Kolaj Çalışmaları

SİLÜET KOLAJ ÇALIŞMASI

Resim de göründüğü kadar basit bir çalışma değil aslında… Arka planda eğlenceli ayrıntıları var. Mesela silüetlerin çizim aşamasından başlayalım. [Devamını Oku…]

July 2, 2011   1 Yorum

OKULA DÖNÜŞ KOLAJ ÇALIŞMASI

Çocuklar okula dönüş konulu bir resim çiziyorlar. Daha sonra da sizin ellerinize verdiğiniz gazete ve dergi yapraklarından çocuk resimleri kesip kendi resimlerine yaptıştırıyorlar. Peki bu kadar çocuk resmini nereden bulacağız diyorsanız cevabı şu, okulların açılmasına yakın okul malzemeleri satan yerlerin katologları bu iş için fazlasıyla uygun. Gerekli bilgiler alındıktan sonra çöpe gitmesindense bu şekilde kullanılmaları isabetli olur.

Cici kalın… :)

August 24, 2010   "İlk Yorumu Siz Yazın

IŞIK GEÇİREN KAĞITLARLA CAM SÜSLEME (KOLAJ ÇALIŞMASI)

Ne kadar güzel görünüyor öyle değil mi? Bunun sebebi gündüzleri arkadan vuran güneş ışığı, geceleride evden yayınlan ışık… Bu çalışma için kullanacağımız kağıt çok ince ve ışığı geçirebilen türde olmalı. Çocuklara bu renkli kağıtlardan veriyoruz, onlarda arzu ettikleri gibi hayal güçlerini kullanarak kesip, cama yapıştırıyorlar. Yapıştırma işlemi için etkinliğin sahipleri buradaki yapıştırıcıdan kullanmışlar. Sizde benzer bir yapıştırıcı tercih edebilirsiniz. 
Şimdide bu güzel etkinliği yapan afacanlardan bahsedelim. İşte sanatkarlarımızın iş başındaki görüntüleri…
Göründüğünden çok daha büyük bir cam öyle değil mi… :) Bu proje için çok emek sarf etmiş olmalılar. Hem evde hemde okullarda uygulanabilecek güzel bir proje-kolaj çalışması…
Çalışma ile ilgili diğer resimleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Hem bu camın gece nasıl göründüğünü gösteren bir resimde var. Gerçekten çok hoş ve görülmeye değer…
Cici kalın… :)

June 23, 2010   2 Yorum

ZARFLAR KOLAJ ÇALIŞMASI (PROJE TABANLI)

Alışılmış kolaj çalışmalarının dışında farklı bir etkinlik…. İnsan bu tür farklı kolaj çalışmalarını görünce bu tür etkinliklerin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu fark ediyor. Benim çok hoşuma gitti ve belki sizede fikir verebilir diyerek paylaşıma sunuyorum.

Zarfları hazır alabilir yada kendimiz çocuklarla farklı şekillerde hazırlayabiliriz. İçlerinide ister renkleri ile alakalı isterse tamamen bağımsız artık o sizinle öğrencilerinin kararına kalmış istediğiniz şeylerle doldurabilir ve görsel bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Ama ben olsam şöyle bir hikaye uydururdum. “Çocuklar, gökkuşağı renklerini kaybetmiş ve çok üzülmüş. Haydi gelin hep birlikte gökkuşağına ihtiyacı olan renkleri postalayalım” derdim ve zarfları ve içindeki renkleri ona göre seçerdim. :)
Cici kalın… :)

December 6, 2009   4 Yorum

AĞAÇ KOLAJ ÇALIŞMASI (PROJE TABANLI)

Kolaj çalışmalarını araştırırken buldum bu resmi. Ev dekorasyonu için hazırlanmış ama bence çocuklarda bir benzerini yapabilir. :) Şöyleki, Mesela çocuklara yeşil rengini vermek istiyoruz. Dergilerden bulduğumuz farklı yeşil tonlarının olduğu resimlerin üzerine yaprak kalıbını çizebilir ve çocuklardan bu yaprakları kesmelerini isteyebiliriz. Çocuklar yaprakları kestikten sonra önceden bizim hazırladığımız ağacımızın üzerine yaprakları yapıştırırız. Ağacımız meyveli olsun istiyorsanız resimdeki gibi araya farklı renklerde yuavarlaklar kesip serpiştirebiliriz. Hepsi bu kadar… :) Böylelikle çocuklarda hem yeşilin farklı tonlarını görmüş hemde çok güzel sanatsal bir çalışmayada imza atmış olur.

Bu teknik farklı çalışmalar içinde kullanılabilir. Mesela mavi rengini vermek istiyoruz. Farklı tonlarda mavilerin olduğu sayfaları balık pulları şeklinde kesip büyük bir balığın (fon kartonundan hazırlanmıs) üzerine yapıştırabilirler. Örnekler arttırlabilir. Artık orasını öğretmenlerimizin hayal güçlerine bırakıyorum. :)
Cici kalın… :)
Kaynak: turnitupmom

December 6, 2009   6 Yorum